Leszek Andrzejewski

By | 8 września, 2012

Andrzejewski Leszek

Rocznik 1960

W latach 1980-82  odbywał zasadniczą służbę wojskową. W 1981 roku wykonał na terenie jednostki napis „Kwiecień miesiącem pamięci o Katyniu”. Wywołało to wielkie poruszenie na terenie jednostki wojskowej. Wdrożono wielkie śledztwo sprawcy nie wykryto.13 grudnia 1981 r został zatrzymany na terenie jednostki i osadzony na tydzień w areszcie. Po wyjściu z wojska czynnie zaangażowany w działaniach „Solidarności”.  Po wprowadzeniu stanu wojennego w sierpniu 82 r pomógł uciec z Ośrodka Internowania w Kwidzynie swojemu bratu Mirosławowi Andrzejewskiemu. Brał czynny udział w demonstracjach organizowanych na terenie Siedlec. W latach 1984-89 drukował i rozpowszechniał ulotki i prasę niezależną ( m.in. „Metrum”) wydawane przez Siedlecki Komitet Oporu Społecznego. Czynnie  uczestniczył w  kolportażu książek i prasy niezależnej. Przywoził je z Warszawy, jako jeden z siedleckich kurierów. W roku 82 pobity w Gdańsku przez milicję za noszenie opornika. W czerwcu 1985 r. aresztowany pod zarzutem rozpowszechniania ulotek i przez ponad 4 miesiące przetrzymywany w siedleckim więzieniu, w którym prowadził długotrwałą głodówkę. Ostatecznie otrzymał wyrok w zawieszeniu i „zakaz kontaktowania się z osobami wrogo ustosunkowanymi do ówczesnej rzeczywistości”. W jego rodzinnym domu często miały miejsce rewizje. W czerwcu 1996 roku w Siedlcach, jako inspektor nadzoru budowlanego uczestniczył w rozbiórce pomnika Zwycięstwa i Braterstwa Broni Armii Radzieckiej z Ludowym Wojskiem Polskim.  W 2007 roku zainicjował w Siedlcach zakończoną powodzeniem akcję na rzecz usunięcia byłego ZOMO-wca z funkcji vice prezydenta miasta Siedlce. W chwili obecnej prowadzi prywatną działalność gospodarczą.

 

 

Postanowienie o tymczasowym aresztowaniu wydane Przez Prokuraturę Rejonową w Węgrowie 2 lipca 1985 r

                  

  

Wyrok Sądu Rejonowego w Węgrowie z 12 grudnia 1985 r

 

  Wyrok Sądu Wojewódzkiego w Siedlcach z 11 kwietnia 1986r           

Świadectwo zwolnienia z ZK Siedlce z 6 listopada 1985r

 

Październik 1984r. (X) Leszek Andrzejewski (pierwszy od lewej) trzymający transparent) na pogrzebie księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie. (fot. Z. Andrzejewski)

 

12 lipca 1996 roku. w tym dniu został ostatecznie rozebrany pomnik Zwycięstwa i Braterstwa Broni Armii Radzieckiej z Ludowym Wojskiem Polskim (obecnie Plac gen. Sikorskiego)

 

Dodaj komentarz