Mieszkańcy Siedlec upamiętnili Dzień Żołnierzy Wyklętych

By | Marzec 6, 2019

1 marca 2019 r. – Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Siedlcach

1 marca o godzinie 8.30 blisko 70-u mieszkańców Siedlec, którym przeszłość historyczna nie jest obojętna, spontanicznie zorganizowała na Skwerze Wileńskim przy pomniku Żołnierzy V i VI Brygady Wileńskiej AK, obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Poza zwykłymi mieszkańcami wzięli w nich udział przedstawiciele “pierwszej” Solidarności ze sztandarem Związku, były prezydent Siedlec – Wojciech Kudelski, starosta siedlecki – Karol Tchórzewski, przewodniczący Rady Miasta Siedlce – Henryk Niedziółka. W imieniu parlamentarzystów naszego regionu: Senatora RP Waldemara Kraski i Posła Sejm RP Krzysztofa Tchórzewskiego, w uroczystości wzięli udział ich reprezentanci. W Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych wzięła też udział Grupa Rekonstrukcji Historycznych NSZ „Podlasie’. Wartę honorową pod pomnikiem zaciągnęli harcerze siedleckiego Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej.

Na uwagę zasługuje fakt, że władze naszego Miasta nie wywiesiły podczas tego ogólnopolskiego święta ani jednej flagi o barwach narodowych, nie mówiąc już o kwiatach. Ten „swoisty bojkot” uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych  nadrobili mieszkańcy składając pod pomnikiem kwiaty i dekorując go biało-czerwonymi chorągiewkami. Poniżej kilka zdjęć z przebiegu uroczystości autorstwa Piotra Grabowskiego.

Zdjęcia przedstawiają: 1) 1 marca 2019 godzina 8,15 Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych tak wyglądał pomnik V i Vi Brygady Wileńskiej AK. Na zdjęciu widać jak prezydent miasta dba o Miejsca Pamięci Narodowej. Nie ma ani jednej flagi o barwach narodowych. 2)Ten sam dzień godzina 8,45. Mieszkańcy Siedlec zadbali o upamiętnienie tego Święta składając kwiaty i umieszczając na pomniku miniaturki biało-czerwonych flag. 3) Wartę Honorową zaciągnęli harcerze z Siedleckiego ZHR. Obecny był także sztandar NSZZ Solidarność Oddział Siedlce Region Mazowsze. 4) Kwiaty składają przedstawiciele Grupy Rekonstrukcji Historycznych NSZZ „Podlasie”. 5) Kwiaty w imieniu senatora RP Waldemara Kraski składa Maciej Kublikowski a w imieniu posła Krzysztofa Tchórzewskiego Helena Nowak. 6) Od lewej stoją starosta siedlecki Karol Tchórzewski, b. prezydent miasta Siedlce Wojciech Kudelski, przewodniczący rady miasta Siedlce Henryk Niedziółka i wiceprzewodniczący rady miasta Siedlce Maciej Nowak.