Zarzycki Stanisław s. Antoniego ur. 18.11.1949 IPN Lu 00419/1340 LK krypt. „Fortepian” nr. rej. 7564 Łuków

By | Październik 8, 2018

Właściciel mieszkania w Łukowie.. Wykształcenie zasadnicze zawodowe o specjalności ślusarz. Zatrudniony w Urzędzie Pocztowo-Telekomunikacyjnym nr. 2 w Łukowie. 16 kwietnia 1985 roku podpisał umowę na udostępnianie swojego mieszkania SB w dni powszednie tygodnia w godzinach od 10 do 14 w zamian za wynagrodzenie 2000 zł płatne kwartalnie. Napisał własnoręcznie o zachowaniu tego faktu w tajemnicy. Do współpracy z SB zwerbował go na zasadzie dobrowolności st. chor. Bogumił Mateńko inspektor SB RUSW w Łukowie. W czasie współpracy był pięciokrotnie wynagradzany pieniężnie na łączną sumę 16 920 zł. W lokalu tym odbywano spotkani z następującymi tajnymi współpracownikami SB: „Bolek” nr. rej. 7253 (Redzik Jerzy), „Franek” nr. rej. 7042, „Krzysztof” nr. rej. 7656, „Pragnienie” nr. rej. 7891, „Maciek” nr. rej. 8162. W charakterystyce LK kryt. „Fortepian” nr. rej. 7564 wystawionej 20.11.1987 r. przez st. chor. Mateńko możemy między innymi przeczytać: //..// W okresie od 16 kwietnia 1983r. wykorzystywane było mieszkanie na Osiedlu Klimeckiego nr., 10 jako lokal kontaktowy. Wprowadzonych było na niego pięciu tajnych współpracowników.//..//..Z naszej oceny wynika, że był to bardzo wartościowy lokal kontaktowy. W m-cu wrześniu br. Córka wspomnianego właściciela lokalu wyszła za mąż. Wspólnie z mężem wynajęła jeden pokój, co skomplikowało sytuację. W związku ze wytworzeniem się takiej sytuacji postanowiono rozwiązać umowę z właścicielem LK i zwrócić mu jeden komplet kluczy. Teczkę wraz z materiałami złożyć w archiwum Sekcji „C” WZO WUSW w Siedlcach z przeznaczeniem do kategorii akt B-5 Z. //..// W archiwach IPN znajdują się 59 dokumentów dotyczących jego osoby w tym pokwitowania odbioru pieniędzy z rąk funkcjonariuszy SB.